Urozmaicona dieta – co to oznacza i dlaczego jest taka ważna?

Urozmaicona dieta - co to oznacza i dlaczego jest taka ważna?

Urozmaicona dieta – z czego powinna się składać?

Urozmaicona dieta oznacza taki dobór produktów, który pozwoli nam na spożywanie różnorodnych posiłków. Co więcej, urozmaicona dieta to zastępowanie danego produktu innym, dostarczającym podobnej ilości danych składników odżywczych. Przykładowo jako zamiennik jajek można stosować nasiona chia, a jeśli chodzi o to czym zastąpić nasiona chia, najlepiej w tej roli sprawdzi się siemię lniane. Innym przykładem produktu zastępczego jest olej kokosowy, który stosowany jest jako zamiennik dla masła czy margaryny. Wiele osób konstruując własną dietę popełnia błąd, polegający na przygotowywaniu posiłków z tych samych składników, w ten sam sposób. Takie działanie jest niepożądane z punktu widzenia psychicznego oraz fizycznego. Aspekt psychiczny polega na możliwości popadnięcia w rutynę, która sprawi, że nie będziemy czerpać przyjemności z spożywania posiłków, a sama dieta stanie się przymusem a nie sposobem na zdrowe i prawidłowe odżywianie.

Z punktu widzenia fizycznego, nieurozmaicona dieta wiąże się z możliwością niedostarczenia do organizmu odpowiednich składników odżywczych, których niedobór może skutkować zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Dla przykładu brak cynku, wapnia i biała może sprawić, że na naszych paznokciach pojawią się białe plamki. Ponadto różne produkty zawierają inne stężenie składników odżywczych, a procesy przetwarzania żywności takie jak wędzenie i smażenie zmieniają ich zawartość. Według ekspertów urozmaicona dieta powinna składać się z minimum 15 różnych produktów dziennie. Samodzielne przygotowanie różnorodnej diety nie jest łatwym zadaniem, wiąże się bowiem z regularnymi zakupami, właściwym przechowywaniem oraz przetwarzaniem żywności. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest catering dietetyczny, oferujący dostarczenie diety do domu.

Dlaczego dieta jest ważna?

Dlaczego dieta jest ważna?

Dieta pełni bardzo ważną funkcję, polegającą na dostarczaniu wymaganej, zgodnie z zapotrzebowaniem, liczby składników odżywczych do organizmu. Niedbanie o spożywane posiłki może prowadzić do niedoborów danych składników w organizmie, czego objawem będą dysfunkcje danych partii organizmu. Z drugiej strony, spożywanie zbyt dużej ilości tłustego jedzenia może prowadzić do otyłości, a spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy do cukrzycy. Kolejnym ważnym aspektem diety jest nasze samopoczucie. Jedząc zdrowo, dostarczając wymaganą liczbę składników odżywczych, będziemy pełni energii, potrzebnej do aktywności życia codziennego. Niewłaściwe odżywianie może natomiast powodować senność, brak siły do działania oraz ogólne przytłoczenie i złe samopoczucie. Dieta jest bardzo ważnym elementem naszego życia, którego nie powinno się zaniedbywać. Gdy przez pracę, studia czy szkołę nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków, zamiast rezygnować z zdrowego odżywiania, powinniśmy znaleźć alternatywę. Taką wygodniejszą i bezpieczniejszą alternatywą jest dieta pudełkowa, dostarczana przez dietetyczny catering.

Jedz zdrowo i łatwo

Częstym powodem niezdrowego odżywiania się wśród ludzi jest brak czasu na przygotowanie zdrowych posiłków. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na zamówienie niezdrowego jedzenia z restauracji. Kolejnym powodem niezdrowego odżywiania jest twierdzenie, że kolorowe napoje i słodkie przekąski nie są szkodliwe. Takie podejście sprawia, że wydajemy pieniądze na rzeczy, które nam szkodą. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z uporządkowaniem własnego odżywania, dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dietę pudełkową, dostarczaną przez catering dietetyczny z dostawą do domu. Dieta pudełkowa układana jest przez profesjonalistów pod nasze zapotrzebowanie. W związku z tym mamy pewność, że dostarczamy organizmowi wystarczającą liczbę składników odżywczych. Ponadto jemy zdrowo, nie martwimy się monotonią oraz nie tracimy cennego czasu na robienie zakupów, przechowywanie i przygotowywanie jedzenia.

Jak utrzymać urozmaiconą dietę?

Jak utrzymać urozmaiconą dietę?

Utrzymanie urozmaiconej diety, wbrew pozorom, może być łatwiejsze niż utrzymanie diety niezróżnicowanej. Gdy musimy jeść cały czas te same posiłki, dieta staje się rutyną i przymusem, o tym już wspominaliśmy.

Natomiast urozmaicona dieta to różnorodność posiłków, występowanie produktów w różnych formach i kombinacjach, jak na przykład w koktajlach warzywno-owocowych. Ponadto jedząc zdrowo i dostarczając wymaganą liczbę składników odżywczych do organizmu likwidujemy problemy z złym samopoczuciem oraz dysfunkcjami, które pojawiają się w przypadku niedoborów danych substancji.

Oczywiście samodzielne przygotowanie urozmaiconej diety nie jest łatwym zadaniem, również ze względu na brak pewności, czy dostarczamy wystarczające liczby składników odżywczych do organizmu. Pewniejszą opcją jest wybór cateringu dietetycznego, który zadba o to, by nasze posiłki były zdrowe, różnorodne oraz przygotowane ze świeżych produktów. Warto dodać, że w utrzymanie urozmaiconej diety pomoże nam trening, aktywności na świeżym powietrzu, pasja i hobby.

Wybierz właściwą dietę od Fitking

Fitking Catering to catering dietetyczny, posiadający w swojej ofercie dietę dla dzieci, dietę standard, dietę bez glutenu, dietę bez laktozy, dietę wegańską i inne. Szeroki zakres diet pudełkowych sprawia, że musimy wybrać tą odpowiednią dla siebie. W tym celu warto skonsultować się z dietetykami Fitking Catering, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego rodzaju diety, z konkretną liczbą kalorii. Wybór właściwej dla siebie diety oznacza także dopasowanie posiłków. Fitking Catering posiada w swojej ofercie opcję samodzielnego stworzenia przez klienta planu posiłków, które następnie zostaną przygotowane i dostarczone pod drzwi klienta przez catering. Dieta pudełkowa dostarczana przez Fitking Catering do domu to sposób na zdrowe odżywianie, czego konsekwencją jest dobre samopoczucie, siła do wykonywania czynności życia codziennego i chęć do życia pełnią siebie.

Dodaj komentarz